The PHT25016 is a Thyristor module.
Parametrics
PHT25016 absolute maximum ratings: (1)VDRM: 1600 V; (2)VDSM: 1700 V; (3)VRRM: 1600 V; (4)VRSM: 1700 V; (5)IO (AV): 250 A; (6)IT (RMS): 390 A; (7)ITSM: 4000 A; (8)I2t: 80000 A2s; (9)di/ dt: 100 A/μs; (10)PGM: 5 W; (11)PG (AV): 1 W; (12)IGM: 2 A; (13)VGM: 10 V; (14)VRGM: 5 V; (15)Tjw and Tstg: -40℃ to +125℃.
Features
Diagrams
PHT25016 package dimensions
PHT2010E10R0DGT
PHT2010E10R0DGT
Vishay/Sfernice
Thin Film Resistors - SMD 100mWatt 10ohms 0.5% 30ppm