The MU9C9760V-80DC is a clock synthesizer and Monitor sense comparator. The MU9C9760V-80DC combines a 256-word by 18-bit look-up table and three six-bit video DACs with two programmable, 80 MHz clock synthesizers and Monitor sense comparators. The look-up table accepts up to eight bits per pixel from a frame buffer and performs a translation into three six-bit values for conversation into red, green, and blue analog signals
Parametrics
MU9C9760V-80DC absolute maximum ratings: (1)Supply voltage: -0.5V to 7.0V; (2)Voltage on all other pins: -0.5V to VCC +0.5V; (3)Temperature Under Bias: -40 to +85℃; (4)Storage temperature: -55 to +125℃; (5)Maximum reference current magnitude: 15mA; (6)Maximum DAC Output current Magnitude: 45mA (per output); (7)Maximum DC TTL output current Magnitude: 20mA.
Features
MU9C9760V-80DC features: (1)Combination look-up table, triple video DAC, and dual clock synthesizer; (2)Directly drives single or double-laminated 75ohm transmission line; (3)VGA, supper-VGA, VESA, TIGA and B514/A compatible; (4)Displays 256 colors from a palette of 256K colors; (5)Eight Pixel Clock frequencies; (6)two controller clock frequencies; (7)All frequencies may be re-programmed by the user; (8)On-chip loop filters reduce external components.