The FSAM30SH60A is a Smart Power Module. FSAM30SH60A is an advanced smart power module (SPM) that Fairchild has newly developed and designed to provide very compact and high performance ac motor drives mainly targeting high speed low-power inverterdriven application like washing machines. It combines optimized circuit protection and drive matched to low-loss IGBTs. Highly effective short-circuit current detection/ protection is realized through the use of advanced current sensing IGBT chips that allow continuous monitoring of the IGBTs current. System reliability is further enhanced by the built-in over-temperature monitoring and integrated undervoltage lock-out protection. The high speed built-in HVIC provides opto-coupler-less IGBT gate driving capability that further reduce the overall size of the inverter system design. In addition the incorporated HVIC facilitates the use of single-supply drive topology enabling the FSAM30SH60A to be driven by only one drive supply voltage without negative bias. Inverter current sensing application can be achieved due to the divided negative dc terminals. The applications of the FSAM30SH60A include AC 100V ~ 253V 3-phase inverter drive for small power (2.4kW) ac motor drives and Home appliances applications requiring high switching frequency operation like washing machines drive system.
Parametrics
FSAM30SH60A absolute maximum ratings: (1)Supply Voltage : 450 V; (2)Supply Voltage (Surge) : 500 V; (3)Collector-Emitter Voltage : 600 V; (4)Each IGBT Collector Current : 30 A; (5)Each IGBT Collector Current : 15 A; (6)Each IGBT Collector Current (Peak) : 60 A; (7)Collector Dissipation : 62 W; (8)Operating Junction Temperature : -55 to 150 ℃.
Features
FSAM30SH60A features: (1)UL Certified No. E209204; (2)600V-30A 3-phase IGBT inverter bridge including control ICs for gate driving and protection; (3)Divided negative dc-link terminals for inverter current sensing applications; (4)Single-grounded power supply due to built-in HVIC; (5)Typical switching frequency of 15kHz; (6)Built-in thermistor for over-temperature monitoring; (7)Inverter power rating of 2.4kW / 100~253 VAC; (8)Isolation rating of 2500Vrms/min.; (9)Very low leakage current due to using ceramic substrate; (10)Adjustable current protection level by varying series resistor value with sense-IGBTs.
Diagrams
FSAM30SH60A dimension
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
FSAM30SH60A
FSAM30SH60A
Fairchild Semiconductor
IGBT Modules 600V/30A/ SPM2